En İyi Yabancı Dizi Tavsiyeleri ve Önerileri


En İyi Yabancı Dizi Tavsiyeleri ve Önerileri

Yabancı dizi izleme kültürü ülkemizde oldukça yaygın. Bende uzun zamandır sadece yabancı dizi izliyorum. İlk kez yabancı dizi izlemeye başlayacaklar için diziler hakkında biraz konuşup, en iyi yabancı dizileri sizlere tanıtmaya çalışacağım. Genelde sizlere önereceğim yabancı diziler en çok izlenen yabancı diziler olacak. Yani Türkiye de ve dünyada en çok izlenen yabancı dizileri , almış oldukları puan ve bilinirliklerine göre sizlere önermeye çalışacağım. Herkesin yabancı dizi izleme tercihi farklıdır. Benimki ise yabancı diziler hem süre bakımından kısa ve o kısa süre içinde çok şey anlattıklarından hikayeleri hoşuma gidiyor. Türk dizileri yada buna benzer diziler yapan dizileri pek sevmiyorum. Genelde bir filmden bile uzun olabiliyor Türk dizileri.O süre zarfında ise sürekli boş diyalog dan başka bir şey bulamıyoruz. Neyse daha fazla uzatmadan yabancı dizi önerilerine , en iyi yabancı dizilerden başlayalım.

 

Yabancı Dizi Önerileri

Her şeyden önce sizlere bu yazımda dünyada en çok izlenen ve en iyi yabancı dizileri önermeye çalışacağım.Genelde hepside Türkiye de , en çok izlenen yabancı diziler dir.

 

Game Of Thrones

Game of thrones aslında dünya üzerinde en çok izlenen dizilerden ve torrent sitelerinden en çok indirilen dizi seçilmişti. Dizi bir roman uyarlamasıdır. Roman ise George R.R. Martin tarafından yazılmıştır ve HBO tarafından dizi haline getirilmiştir. Dizi taht oyunları olup kraliyetin 4 bir yanında gerçekleşen fantastik dünyaya sahip bir dizidir.Savaşların , ölümlerin ,entrikaların döndüğü bu hükümdarlık da olaylar hiç beklenmedik şekilde gelişiyor. Dizi kalitesiyle izleyiciyi kendisine çekmeyi başarıyor.

 

Westworld

Westworld dizisi bir bilim kurgu tadında ve game of thrones gibi HBO kanalında yayınlanmaktadır. Dizi ilk çıktığı zaman game of thrones kadar kaliteli bir dizi olacağını söylemişlerdi ve çıktığında gerçekten onun kadar kaliteli bir dizi olduğunu kendisi her bölümde hissettirdi. Dizi teknolojik bir geçmişte bir grup insan tarafından çok uzun uğraşlar verilerek westworld adında kovboy parkı kuruluyor. Fakat bu parktaki tüm oyuncular robot şeklinde ve onlara host yani ev sahibi denmekte. Para vererek gelen insanlar ise bu parkta kendi hikayelerini yaşıyorlar ve çevredeki yaşama ayak uydurarak kendilerini keşfediyorlar. Dizi başından sonuna kadar sırlarla dolu olup bu sırları tek tek açıklaması ise beyinleri yakacak düzeyde bir senaryosuna sahip olduğunu gösteriyor.

 

Breaking Bad

 

Walter White adindaki bir kimya öğretmeni , 2 yıllık ömrünün kaldığını öğrenince hayatını ve yaşama şeklini kökünden değiştirmeye karar verir. Tüm sınırları kaldırır ve bir kimya öğrenmeni olarak uyuşturucu üretmeye başlar. Uyuşturucu üretmesinin sebebi ise öldükten sonra ailesine bir miktar para bırakabilmektir.

 

The Walking Dead

 

The walking dead ülkemizde o kadar çok izleniyor ki belirli televizyon uydu kanallarına sahip digitürk bile dizinin yayınlama haklarını satın aldı. Bu yüzden internet den izlemek çok zor hale geldi. The walking dead aslında özünde zombi salgını olmuş bir dünyada belirli insanların hayatta kalma hikayelerini anlatmaktadır. Dizide sadece zombilerin değil normal insanlarında ne kadar problem olabileceklerini bizlere gösteriyor. Dizi normal bir zombi filminden çok daha farklı bir çizgi izliyor. Özellikle karakterlerin hikayesine odaklanması ve hikaye odaklı olması izleyiciyi kendine çekiyor.

 

Sherlock

Filmleri ile bildiğimiz Sherlock holmes bu büyük başarısından sonra zekice tasarlanmış suçları gün yüzüne çıkartan dedektif sherlock şimdi ise dizi şeklinde televizyonlarda.

 

Spartacus

Dizi Önerisi

Spartacus dizisi benim ilk izlediğim en iyi yabancı diziler den bir tanesiydi. Hala da tarih, savaş, gladyatörler, roma denilince aklıma ilk gelen dizidir. Dizi bu alanda kendi başına en iyi dizilerden bir tanesidir. Eğer bu tür tarih, savaş, gladyatörler tarzında diziler seviyorsanız eğer sizde bu diziyi kesinlikle izlemelisiniz.Köle olarak getirilip sonrasında ise ölüm döşeğinde gladyatör eğitimi verildikten sonra ölümüne dövüşerek insanların izlerken zevk almasını sağlayan gladyatörler uzun süre böyle yaşadıktan sonra köle ayaklanması olur ve roma imparatorluğuna kafa tutarlar.

 

American Horror Story

en iyi yabancı diziler

Amerikan korku hikayeleri olarak bildiğimiz american horror story dizisi alanında en iyi olan korku temalı bir dizidir. Her sezonda farklı ünlü oyunculara yer vererek sanatsal bir korku dizisi yapmayı başardılar.Her sezonda ise farklı bir konu işlenmekle birlikte korku ve tuhaf olaylar üzerine bir dizi izlemek istiyorsanız size önerebileceğim dizilerden bir tanesi american horror story dir.

 

Arrow

dizi

Oliver Queen babasını bir suikastin neticesinde kaybeder. Sonrasında ise Oliver bir ıssız adaya düşerek orada hayatta kalmaya çalışır. Fakat bu ada devletin gizli silahlarını ve projelerini denediği bir adadır. Oliver bu adada hayatta kalmaya çalışır ve bunu yaparken çok farklı özellikleri gelişir. Bu özelliklerini ise ana karaya geldiğinde insanları korumak için kullanır.

 

Lost

Lost dizisi benim hayatımda ilk kez izlediğim ve tek oturuşta bitirdiğim tek dizidir. Dizide bir uçak kazası sonrasın da insanların büyük bir bölümü hayatta kalır. Hayatta kalan insanlar adada mahsur kalmışlardır. Her şey normal giderken adanın çok büyük gizemlere ev sahipliği yaptığını öğrenirler ve bu sırrın peşine düşerler.

 

Doctor Who

en iyi yabancı diziler

Doctor who bir ingiliz dizisidir. Zaman, gezegenler , uzay gibi konulara merakınız varsa izleyebileceğiniz bir bilim kurgu dizisidir. Doctor who her bölümde yanındaki yoldaşı ile tüm uzay boşluğunda gezerek sürekli yardıma ihtiyaç duyan varlıklara yardım etmeye çalışırlar. Daha çok dünya üzerindeki uzay istilalarını kaldırmaya çalışırlar. Sürekli her bölümde farklı bir gezegende olmak , farklı türler ile karşılaşmak ve gizem havası tümüyle insanı içine çekmeyi başarıyor.

 

The Last Man on Earth

diziler

Dizide bir hastalık sonrası tek başına kalmış bir adamın hikayesi anlatılır. Adam bir kaç bölüm tek başına deliler gibi takılsa da sonrasında kadına duyduğu ihtiyacı dile getirir. Bu isteği üzerine intihar etmek üzereyken hayatta kalmış bir insanın olduğunu anlayarak ona doğru gider.Karşısına bir kadın çıkar. Gün geçtikçe de insanların sayısı artar. Bu dizide dünyada tek kalmış insanların mesajlarla ve komik bir şekilde anlatmaya çalışılır. Dizilerin her bölümü 20 dakikadan oluşmak da.

 

Vikings

Vikings

Günümüzde gerçek olaylardan ve tarihten uyarlama dizilerin sayısı bir oldukça artış gösterdi. Vikings dizisi ise bunlardan birisi. Tarih ve o tarihte yaşanan gerçek olaylara dayanarak , savaş , aksiyon ve drama dalında history channel belgesel kanalı tarafından hazırlanmış bir dizidir. İlk bölümleri ve sezonları bütçelerinin az olması nedenli ile görsel olarak biraz zayıftı. İlerleyen sezonlarda ise bu problem çözüldü ve artık çok kaliteli bir dizi haline geldi.

 

Supernatural

En İyi Yabancı Diziler

Doğaüstü dizisi fantastik kategorisinde yer alan bir dizidir. O yüzden ger izleyici kitlesine hitap etmemektedir. Bu tür fantastik olayları seviyorsanız bu diziyi izleyebilirsiniz.Konusuna gelirsek ise dizi 2005 yılından bu yana hiç durmak sızın devam ediyor. İlk zamanları yine çok eski bir tarih olduğu için o dönemlerde kalitesi şimdiye göre biraz düşük olasa da günümüzde oldukça başarılı diziler arasında yer alıyor. 2 kardeşin anneleri bir varlık tarafından öldürülür ve kardeşler bu varlıktan tüm insanlığı korumak için bir araya gelirler.

 

True Detective

Her sezonunda işlenen olaylar ve oyuncular sürekli değişmektedir. Her sezonda ise farklı bir polisiye öyküsü sunmaktadır. Kısa bir dizi olsa da korku ve polisiye alanında izlenesi bir dizi.

 

Fargo

Fargo işlenmiş suçlar, cinayetler ve suçlusu halen yakalanmamış bir çok suç çeşidinin gizemlerinin peşine düşüldüğü maceranın eksik olmadığı polisiye dizisidir. Dizinin çıkmasından itibaren çok konuşmuş ve popüler olmuş bir dizidir.

 

The 100

The 100 ilk olarak sanki her kitleye hitap etmiyor ve sadece gençlere yönelik bir dizi gibi dursada aslında olduğu gibi değil. Dünya üzerinde nükleer bir olaydan sonra insanoğlu uzun bir süre uzayda yaşamaya başlar. Uzay boşluğunda dünya yörüngesinde yaşayan insanlar ger geçen gün biraz daha tükenirler. Kaynakları ve sabırları tükenen insanlar artık çareyi tekrardan dünyaya gitmekte ararlar. Fakat dünyanın yaşanabilir bir yer olduğundan emin değiller. Bu yüzden uzay aracındaki 100 tane suç işlemiş genci dünyaya gönderirler.Olaylar ise bundan sonra gelişmeye başlar.

 

The Vampire Diaries

Vampir günlükleri L. J. Smith`in kitap serisinden uyarlanmış bir dizidir. Dizi yayın hayatına 10 eylül 2009 yılında başlamıştır. Ana konusu ise şöyledir; Genç bir kızın kasabada yaşadıkları olayları ve şkş vampir kardeşin aralarında geçen hikayeyi konu almaktadır. Dizi aslında kitabında korku teması ağırlıklı olsa da dizide daha çok romantizm havası hakim.

 

Silicon Valley

Girişimciliğin , teknolojinin ve bilimin çok hızlı bir şekilde geliştiği bir dünyada yazılımcıların , bilgisayarcıların ve daha çok silikon vadisinde yaşanan olayları göstermek ve tanıtmak amacıyla silicon valley dizisi çekilmiştir. Bir grup gencin teknoloji şirketlerinden yaşanan olaylar konu edinmiştir.

 

Narcos

Ünlü uyuşturucu adamı ve kolombiya`lı olan Pablo Escorbar`ın hayatını konu edinmiştir. Dizi netflix`in orjinal dizisidir ve dizinin tüm bölümleri tek bir seferde yayınlanmıştır.

 

Marco Polo

Bu dizide netflix tarafından oluşturulan bir orjinal dizidir. Narcos gibi rüm bölümleri tek bir seferde yayınlamıştır. Macera ve tarih kategorilerini sevenler için bu dizi güzel bir seçenektir.

 

Mr.Robot

Suç ve drama alanlarında çok iyi başarılar elde eden mr.robot hacker ve bilgisayar uzmanı olan bir gencin topluma verdiği savaşı konu almaktadır.

 

Suits

Avukat olmak isteyen arkadaşların yada bir şirketler arasında geçen manyak olayları konu alan bir dizidir. Genç yaşta okulu bitirmeden avukat olan ve diğer avukat arkadaşlarının şirket içindeki olayları konu almaktadır.

 

Şimdilik sizlere önerebileceğim yabancı dizi önerileri bu şekildeydi. Daha atlamış olduğumuz bir çok yabancı dizi bulunmakta fakat onları da bizi takip ederek hem sosyal ağlardan hemde sitemizden yeni çıkan tüm diziler hakkında haberdar olabilirsiniz.

Aradığınız yabancı diziyi halen bulamadıysanız üzülmeyin , daha bir çok yabancı dizi önerimiz olacak onları kaçırmamaya çalışın. Herkese iyi seyirler 🙂

Buse Demirci
Film ve diziler ile içli dışlı olan, zamanının çoğunu film ve dizi izleyerek geçiren ve onları yorumlamayı seven bir insan.

En İyi Yabancı Dizi Tavsiyeleri ve Önerileri

log in

reset password

Back to
log in