Sapık (Pysco)


Sapık (Pysco) Konusu

1960 yapımı Sapık (Pysco) geçmişten, günümüze kadar en çok yıldız kazanmayı başarmış korku / gerilim filmi olarak görülmektedir. Marion Crane, Arizona’da bir emlak ofisinde görev almaktadır. Sevgilisi sam ile evlenmek için para biriktirmeye çalışan bu ikili, bir gün hayallerini gerçekleştirip, güzel bir nikah töreni ile aynı yaşama ayak basmayı hedeflemektedir. Bir Cuma günü, patronu Marion’a bankaya yatırması için toplam 40 bin Dolar para verir. Marion ise bu parayı bankaya yatırmak yerine, Sam ile dünya evine girebilmek için parayı alır ve kaçar. Yolda Bates Motel’de konaklamak durumunda kalır. Moteli işleten Norman Bates, annesiyle saplantıları olan genç bir adamdır. Marion, Bates ve annesi beraber bir akşam yemeği yedikten sonra, Marion odasına çekilir ve bir duş alır. Sinema tarihinde ilk kez “duş sahnesi” ile adından söz ettiren Sapık, Alfred Hitchcock’un en önemli yapıtlarından birisidir!

Sinema tarihinin seyrini baştan değiştiren film! Hem kurgu, hem de anlatımı bakımından öne çıkıyor ve 109 dakikalık gerilim / korku sahneleriyle sizi sizden alıyor!

Bugüne kadar izlediğim en iyi korku filmi diyebilirim! Siyah beyaz olması birçok sinema severin dikkatini çekerken, yeni nesil bu filmi izlemeyi es geçecektir. Fakat amacınız gerçekten korkmaksa, mutlaka Sapık filmini izlemenizi ve 2 saatlik sürecinizi bu filme ayırmanızı öneriyorum!

 

Buse Demirci
Film ve diziler ile içli dışlı olan, zamanının çoğunu film ve dizi izleyerek geçiren ve onları yorumlamayı seven bir insan.

Sapık (Pysco)

log in

reset password

Back to
log in