The Crown – Dizi Önerisi


The Crown

Bu aralar kendimi fazlasıyla tarih dizilerine vermiş durumdayım.Çünkü dünya çapınca çok fazlalaşmaya başladır.Herkes kendi tarihini tanıtmak için diziler yapıp duruyor sağda solda. Bildiğimiz gibi bizimde Türk kanallarımızda tarih konulu bir çok dizi çekilmeye başladı.

Diriliş Ertuğrul , Vatanım Sensin  ve tabi ki de muhteşem yüzyıl.Bunları izledikten sonra birde dünyadakilere göz atma kararı aldım. İlk başladığım ve kalite bakımından muhteşem bir dizi olarak gördüğüm 2. Elizabeth`in hayatını anlatan The Crown dan başlayacağım. Dizileri önermem de ki sebeb aslında tarih değil. Çünkü ne kadar doğru olduklarını bilmiyorum.Kendi ülkemde kendi insanım bile tarihimizi  yanlış anlatırken , diğer ülkelerdekileri sorgulamak bana düşmez.O yüzden çekim kalitesi ve senaryo , oyunculuk diğer yandan oyunculukların mükemmel olduğu dizileri seçmekte karar kıldı.

The Crown Konusu

Kısada aslında yukarıda bahsetmiştim. Dizi 2. Elizabeth`in hayatından , çevresindeki insanlardan ve o dönemki savaş gibi olaylardan bahsetmektedir.Bir nebi tarih ve biyografi dizisidir.

The Crown Neden Öneriyorum

Diziyi ilk açtığımda bir film izliyormuş etkisi yarattı bende. Her bölüm o kadar çok kalite çarpıyor ki gözünüze sanki AA sınıfı bir film izliyormuşsunuz gibi. Her şeyden önce sinematiği , müziklerin ve insan seslerinin muhteşem kullanarak insanı her türlü havaya sokabiliyorlar. Oyunculuklar muhteşem zaten ki çok tanıdık isimler oynuyor. doctor who dan tanıdığımız matt smith oyuncuların arasında. Bu kaliteyi ve atmosferi yakalaya bildiğim çok az dizi var. Game of thrones bile bunun çekim sinematik atmosferine yaklaşabilir mi bilmiyorum. Tartışılır. Tarih ve biyografi dizileri arıyorsanız bu diziye bir şans vermeniz lazım. Fakat dizi realist bu yüzden dram duygusu bolca kullanılmış. Ama dizinin dramı bile kaliteli 🙂 Daha çok övmeden diziyi izlemenizi öneririm.
 

 

Buse Demirci
Film ve diziler ile içli dışlı olan, zamanının çoğunu film ve dizi izleyerek geçiren ve onları yorumlamayı seven bir insan.

The Crown – Dizi Önerisi

log in

reset password

Back to
log in